Award Finalists

Congratulations to the following award finalists and winners!
Thank you for joining us at the Disability Service Awards, the sector’s night of nights which was held on the 5 April 2022 at the ICC Sydney.
Stay tuned for our 2022 award nominations…

Best Assistive Technology Product

The C-Pen ReaderPen – Scanning Pens Australia (NSW)
Accessible Australia App – Spinal Life Australia (QLD)
mCareWatch – mCare Digital (NSW)

WINNER: The C-Pen ReaderPen – Scanning Pens Australia (NSW)

Best New Business

#Harrys House (WA)
Innovo Prosthetics (NSW)
Supported Travel eXperiences (QLD)

WINNER: Innovo Prosthetics

Most Outstanding CEO/Director

Nicole Doherty – Empowered Liveability (VIC)
Fiona Jarvis – Abilities Unlimited Australia (ACT)
Phil Hayes-Brown – Wallara Australia (VIC)

Winner: Phil Hayes-Brown – Wallara Australia 

Most Outstanding Support Coordinator

George Kranitis – Community Connecting Illawarra (NSW)
Lisa Duffy – Fighting Chance (NSW)
Narelle Fairweather – Nextt (VIC)

Winner: Lisa Duffy – Fighting Chance

Most Outstanding Support Worker

Lisa Anderson – Lisa Anderson Support Services (NSW)
Brooke Fitzpatrick – Challenge Community Services (NSW)
Tyler Edwards – Brighter Connections (QLD)

Winner: Tyler Edwards – Brighter Connections

Most Outstanding Allied Health Organisation

Active Ability (NSW)
GRP Speech Pathology (VIC)
Care Squared (QLD)

Winner: Active Ability

Most Outstanding Plan Management Company

iDEAL Plan Management (ACT)
Maple Plan (VIC)
Plan Tracker (NSW)

Winner: Plan Tracker

Most Outstanding Community Program

Acquired Brain Injury Peer Support Network – Families4Families (SA)
The Arrowsmith Program – The Cognitive Strengthening Centre (WA)
Cyclabilities and WaterAbilities – Abilities Unlimited Australia (ACT)

Winner: Cyclabilities and WaterAbilities Program

Most Outstanding Remote Service Program

ALTskills – Access Learning and Training (QLD)
Wallara Online – Wallara Australia (VIC)
Physical, Emotional, Social Support Program – Hard Rock Gym Harden (NSW)

Winner: Wallara Online

Most Outstanding Accommodation Provider

Sana Living (WA)
Sharron Andrea Pty Ltd – The Fleece Inn (VIC)
Civic Disability Services – My Home Project (NSW)

Winner: Civic Disability Services

Most Outstanding Early Intervention Program

Mikarie Child Care Centre (NSW)
Therapy Pro (QLD)

Winner: Therapy Pro

Most Outstanding Innovative Employment Program

ASTERIA Services (VIC)
Nundah Community Enterprise Youth Co-Op (QLD)
Jigsaw (NSW)

Winner: Jigsaw